Počasí

OKOLÍ turistika, lyžování a parky

Broumovský výběžek a Góry Stolowe

Machovská Lhota je vyhledávaným turistickým a lyžařským střediskem. Je ideálně situována v těsné blízkosti Hronovska, Policka, Adršpašska, Broumovska a Náchodska. Tato oblast se stala jedním z nejvyhledávanějších turistických destinací v ČR. Kromě lyžařského areálu, který je vybavený moderním vlekem, se zde konají závody ve skoku na lyžích a severské kombinaci. Působí zde již přes jedno století klub lyžařů BKL Machov. Dominantou okolí je stolová hora Bor, která je součástí pískovcové skupiny polských Stolových hor. Na vrcholu se nachází skalní bludiště Bledné skály (Polsko). Na české straně je vyhlídka s pohledem na Machovsko, Policko, Hronovsko a Krkonoše.

Národní park Góry Stolowe uzavírá ze západu Kladskou kotlinu a svým západním výběžkem zasahuje do České republiky pod názvem Broumovská vrchovina. Ráz Stolových hor je zcela odlišný od ostatních pohoří v Sudetech; nižší část dosahuje nadmořské výšky 750 m.n.m., horní část se skládá z několika samostatných skupin vystupujících 100–50 m nad okolí. Nejvyšší Szczeliniec Wielki (Velká Hejšovina, 919 m.n.m.), Szczeliniec Maly (Malá Hejšovina, 896 m.n.m.), Naroznik (816 m.n.m.) a Skalniak (Bor, 915 m.n.m.).

Na jihovýchodě Gór Stolowych se nachází mnoho pozoruhodností: fantastické skalní útvary – hřiby, věže, kužely, skalní bludiště. Jednotlivé skály zvětrávají nestejnoměrně – tvoří tak rozdílné pásy se stržemi a fantastickými skalními útvary, ojedinělý přírodní objekt tohoto druhu v Polsku. Góry Stolowe jsou unikátní oblastí krásné přírody, která má rozlohu 6 280 ha, se svým okolím pak celkem 10 500 ha. V roce 1984 byla vyhlášena národním parkem.

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki